Базові станції потужніші, ніж таргани?

Наталя ГОРБАНЬ, “Ратуша”, 18 квiтня 2008

Про можливу шкоду від базових станцій мобільного зв’язку говорять чимало, однак зазвичай відразу визнають: нічого наразі не доведено. Є припущення. Є окремі дані. Однак нічого напевно стверджувати не можна.
І не тільки в Україні так мало відомо про вплив високочастотного електро-магнітного випромінювання — адже таке явище для нас нове — людська раса звикла до досить малого природного фону і рідких його збільшень від спалахів блискавки… нині ж нас оточують тисячі джерел електромагнітного випромінювання що не має ні запаху, ні кольору, ні смаку — і це гнітить чи не найбільше, адже, коли люди бачать металеву конструкцію базової станції в них над головами, в уяві відразу виникає потужний промінь, що прошиває тіло і псує здоров’я. Що все ж таки відомо про вплив базових станцій і мобільних телефонів, і як від них можна захиститись, намагалася з’ясувати журналіст “Ратуші”.
Із мобільними операторами — без тарганів
Найкращим доказом негативного впливу електромагнітного випромінювання є потужні башти мобільного покриття, що розташовані за містом. В радіусі 350 метрів від такої башти GSM дуже мізерна рослинність, а в радіусі 240 метрів рослинність практично зникає. … однак, все залежить від потужності, а такі споруди, звісно, значно потужніші, ніж базові станції, розташовані в місті.
Шкоду, що завдають мобільні телефони, вчені вивчають уже давно. Доведено, що електромагнітне випромінювання, яке створює телефон, здатне частково нагрівати людське тіло (так, наче мікрохвильова піч нагріває курку…). Зазвичай найбільшого впливу від телефону зазнає вухо, мозок та око — все, що найближче до телефону. За деякими даними, після розтину трупів „мобільних балакунів” лікарі навіть виявляють спечені клітини мозку з того боку, до якого людина зазвичай прикладає телефон до вуха. Однак, не тільки нагрівання є небезпечним. За даними досліджень, клітини щура та людини, які піддали електромагнітному випромінюванню вдесятеро слабшому від того, яке випромінює „мобілка”, почали виділяти спеціальні речовини, що стимулюють ріст та поділ клітини. Рак розвивається тоді, коли організм не здатний зупинити непотрібний ріст і поділ клітин у “неправильних” місцях. Цікавим є і той факт, що деякі вчені переконані — домашні улюбленці (таргани), що пережили навіть динозаврів, покинули людські оселі саме через … електромобільне випромінювання, до якого вони виявилися надто чутливими.
І якщо тарганяча чутливість нас навіть потішає, то інформацію про те, що за результатами дослідів американських вчених дитячий мозок поглинає на 50 — 70% більше випромінювання від телефону, ніж мозок дорослої людини, через менші розміри черепа, втішною назвати важко. Свого часу через усвідомлення можливої небезпеки, що несуть мобільні засоби зв’язку, Європейський парламент мав намір запровадити етикетки для мобільних телефонів, аналогічні до обов’язкових для коробок із цигарками, чи спиртних напоїв (!)
Усі ми — учасники масового експерименту
У світі експлуатують близько 1,4 млн базових станцій, понад 20000 із них розміщені в Україні. У нашій державі — понад 51 млн абонентів… при населенні 47 мільйонів (!). Тож нічого нарікати на операторів мобільного зв’язку, адже вони, аби задовольнити наш попит, зобов’язані встановлювати базові станції.
„На території Львівської області загалом 1200 радіотехнічних об’єктів. Зокрема, радіо-, телевежі та базові станції мобільних операторів”, — розповідає лікар лабораторії електромагнітних полів обласної санстанції Вадим Стасюк. За його словами, в Україні діють одні з набільш жорстких у світі норм безпеки рівня електромагнітного випромінювання для елементів мережі мобільного зв’язку — граничний рівень ви¬промінювання становить 2,5 мкВт/см2. Для порівняння: в Росії та Угорщині цей показник 10 мкВт/см2, а в скандинавських країнах — 100 мкВт/см2.
„Наша служба стежить за тим, аби не було перевищень. Під час встановлення нової базової станції ми двічі робимо заміри — перед тим, як вона встановлена, аби визначити фонове забруднення, і після того, як вона введена в експлуатацію. Крім того, біля найбільш складних об’єктів ми проводимо поточні заміри (наприклад, у густонаселених районах, де в одному місці встановлено кілька базових станцій мобільних операторів). Як правило, перевищень нема. Іноді вишки мобільні оператори встановлюють самовільно — без необхідних дозволів. Звісно, при виявленні такої споруди їх власників штрафують, але навіть біля таких вишок ми, як правило, перевищень не виявляємо”, — розповідає лікар лабораторії електромагнітних полів. На його думку, базові станції не становлять загрози, і людям варто звернути увагу на справді небезпечні прилади, до яких ми чомусь ставимося надто лояльно, наприклад, холодильники no frost, мікрохвильові печі та мобільні телефони. „Максимальне випромінювання, яке заміряли від базової станції, — 100 мкВт, причому безпосередньо перед вишкою, з того боку, куди скерована антена, — підсумовує пан Стасюк, - натомість випромінювання від телефону може сягати 300 мкВт, і прикладаємо ми його безпосередньо до вуха”.
Водночас завідувач кафедри телекому¬нікацій “Львівської Політехніки” Маркіян Павликевич не настільки впевнений у безпеці базових станцій, як лікарі СЕС: „Найбільшу загрозу може становити сукупна дія електромагнітного випромінювання різних діапазонів. адже вона нині майже не вивчена. Щодо базових станцій, то рівень їх потужності є достатньо високий, аби при безперервній дії становити небезпеку”. Окрім того, за його словами, багато залежить від… совісті власників базових станцій, адже технічно можливо збільшувати потужність базових станцій нелегально. „ Дуже важливим є інспектування в широкому діапазоні. Адже реальні умови суттєво відрізняються від ідеальних. Наприклад, через наявність металевих конструкцій можливе багато¬кратне відбиття електромагнітних хвиль, в результаті чого біля однієї антени інтенсивність електромагнітного поля може відрізнятися в тисячу разів”, — стверджує пан Павликевич.
Різні думки щодо безпеки мобільних телефонів висловлюють не тільки в Україні. На думку авторитетного американського журналу Microwave News, усі ми (власники стільникового телефону, і ті, хто живе на територіях, охоплених мережами стільникового зв’язку) є учасниками унікального в історії масового експерименту, який через десятки років засвідчить, наскільки безпечним є мобільний зв’язок.
Порада юриста Бюро екологічних розс¬лідувань Дмитра Скрильнікова для тих, хто все ж з недовірою ставиться до базових станцій і готовий боротися за свої права в суді:
Передовсім слід перевірити, чи є для встановлення базової станції всі необхідні дозволи. Якщо мобільний оператор хоче встановити її на житловому будинку, то повинен отримати дозвіл від мешканців. Через те, що мешканці зазвичай проти, базові станції встановлюють, як правило, на адміністративних будівлях. Тоді іноді антени дивляться просто в вікно мешканців сусідніх будинків.
Довести шкоду для здоров’я від впливу базової станції в суді доволі непросто (адже науковці і досі не мають переконливих доказів). Тому як один з можливих варіантів захисту інтересів тих, кому в вікно заглядає базова станція, можна використовувати досвід Ізраїлю — там ціни на нерухомість, яка розміщена неподалік від базової станції, або безпосередньо під нею, можуть зменшитися навіть на 80%, тому в судах доводять втрати від знецінення нерухомості. Таким шляхом ідуть юристи багатьох країн. Це легший спосіб захистити себе від впливу електромагнітного випромінювання, аніж доводити, що антена шкодить здоров’ю.
Поради медиків тим, хто користується мобільним телефоном:
Мобільний телефон — прилад, який постійно, навіть тоді, коли ви ним не користуєтеся, випромінює електромагнітні хвилі. Тому, якщо бачите напис “Київстар”, “UMC”, “Djuіcе” чи інший логотип, це ознака того, що він періодично обмінюється інформацією з мережею. Відповідно, відбувається випромінювання (хоч і слабке). Тому, не варто ставити мобільний телефон під подушку, якщо ви використовуєте його як будильник. Так само не варто носити телефон у кишенях близько до тіла, краще покласти його у сумку.
Не рекомендую користуватися мобільним у салонах автомобілів. Це небезпечно для всіх, хто їде у салоні. Салон автомобіля — частково екрановане приміщення, отже, сигнал обміну між базовою станцією та телефоном буде ослаблений і в той, і в інший бік. З цієї причини ваш мобільний нарощуватиме потужність, яка відбиватиметься від стінок корпусу автомобіля і повертатиметься до вас, опромінюючи всіх, хто в машині. До речі, потужність може збільшитися в 5 — 6 разів. Те саме стосується і напівекранованих приміщень, у яких слабкий сигнал. Наприклад, напівпідвальне приміщення.
Значно зменшує небезпеку електромагнітного випромінювання гарнітура „hands free” („вільні руки”) адже основне джерело випромінювання ви маєте змогу відкласти подалі від себе. А інформація передаватиметься через дроти „вільних рук”. Таким чином, негативний вплив на ваше тіло, зокрема на мозок, значно зменшується, адже потужність електромагнітного випромінювання зменшується пропорційно квадрату відстані від джерела.
Кількість випромінювання, яке потрапить на нас, залежить і від того, як ми тримаємо телефон. Зазвичай сам користувач винен у тому, що воно збільшується. Адже долонею ми майже повністю закриваємо верх телефону, саме там, де розташована антена. Відповідно, сигнал базової станції повністю перекривається рукою. Вона інтенсивно поглинає енергію, і ваш мобільний думає, що станція далеко, відповідно нарощує потужність у бік вашого вуха і голови.
Доведено:
Мобільний телефон усе таки завдає шкоди вашому здоров’ю в таких випадках:
Притуплення реакції та уваги при розмові по телефону під час керування автомобілем;
Створення збоїв в роботі надточних приладів(кардіостимулятори, медапарати).
Травми і хвороби хребта, обумовлені довгими розмовами з нахиленою при цьому головою. Тримати подовгу трубку в руці, говорять медики, - означає мати проблеми із м’язами, запаленням сухожиль, це може призвести і до зсуву дисків.
Напад грабіжників з метою заволодіння телефонним апаратом.

Оставить комментарий

Вы должны войти, чтобы оставить комментарий.