КАМ’ЯНКА БУЗЬКА – МІСЦЕВІ ЖИТЕЛІ ПРОТИ ТРАНСНАЦІОНАЛЬНОГО КОНЦЕРНУ

Свого часу на Львівщині було розроблено програму утилізації відходів деревини, яких тут велика кількість. Переробляти відходи планувалося на підприємстві, спорудженому в Кам’янці Бузькій, – на заводі деревостружкової  плити ЗАТ «Древстар». Для технологічних потреб тут використовували смоли, в тому числі з великим вмістом формальдегіду. Коли виробництво зупинили і підприємство почало руйнуватися, прийшов інвестор – швейцарський концерн «Свісс Кроно Ґруп» – і почав відновлювати його.
Тепер жителі одинадцятитисячного містечка Кам’янка Бузька стверджують, що в них зростає захворюваність на рак, звинувачуючи в цьому місцеве деревообробне підприємство. На відкритій сесії Кам’янсько-Бузької міської ради деякі депутати виступили проти розширення виробництва «Кроно-Україна». Інші депутати, ряд керівників району, а також представники Державного управління охорони природного навколишнього середовища та СЕС Львівської області стверджують, що з екологією у Кам’янці усе гаразд. Заступник голови Кам’янсько-Бузької районної ради, який є медиком за фахом, навіть подав аналіз захворюваності мешканців міста за останні п’ять-шість років – за його даними, захворюваність у Кам’янці Бузькій не збільшилася, а навпаки, зменшилася.

Коментар юриста
Подібні конфліктні ситуації між підприємцями і місцевими громадами трапляються досить часто. І по деяким з них тривають безкінечні суди. Питання вирішується на користь громади переважно у тих випадках, коли об’єкт ще не побудований. Дуже рідко, але таке також бувало, коли призупиняли діяльність підприємства. Хоча якщо об’єкт побудовано та введено в експлуатацію, дуже важко припинити його діяльність повністю. Тому легше попередити ситуацію.
Справа у Кам’янці Бузькій має багато ракурсів. І щоб радити, які саме закони можуть стати в пригоді її жителям, а також журналістам, які зацікавлені в об’єктивному висвітленні подій, треба визначити, що саме цікавить, викликає занепокоєння. Якщо, наприклад, шкідливі викиди, це може бути Закони України «Про охорону навколишнього природного середовища» та «Про охорону атмосферного повітря». Якщо відходи, які, можливо, вивозяться на звалище – Закон України «Про відходи». Якщо заплановане будівництво нового цеху, проти якого саме й протестують місцеві жителі і на яке не дає згоди міськрада, – Закони України «Про екологічну експертизу», «Про об’єкти підвищеної небезпеки», «Про санітарне та епідемічне благополуччя населення». Оскільки місцеві жителі хочуть провести референдум з цього приводу, можна ще звернутися до законодавства про референдуми.

Додаткова інформація

http://www.drewno.pl/artykuly/artykuly.asp?ID=94 (польською) – про політику концерну «Свісс Кроно Ґруп» в Польщі, який купує деревину у фактичного монополіста в галузі – державної компанії Lasy Panstwowe по цінах нижчих, ніж інші фірми. Окрім того, завдяки зв’язкам з впливовими політиками, концерн отримав чимало державних нагород, зокрема як підприємство, що дбає про довкілля, хоча, фактично, забруднює його.
http://www.powiat.szczecinek.pl/forum/viewtopic.php?t=107 (польською) – форум жителів міста Щецінек, де розташоване підприємство концерну «Свісс Кроно Ґруп». З одного боку, їх непокоять викиди підприємства, з іншого – багато хто завдяки йому має роботу.
http://www.gpu-ua.info/index.php?&id=195970 – матеріал про Кам’янку Бузьку з коментарями фахівців в «Газеті по-українськи».

Оставить комментарий

Вы должны войти, чтобы оставить комментарий.